Chronić dobro

Dom Gości opactwa Benedyktynów w Tyńcu

Dom Gości opactwa Benedyktynów w Tyńcu Dom Gości opactwa Benedyktynów w Tyńcu

rej. zab. nr A – 169/M
ul. Benedyktyńska 37
30 - 398 Kraków
woj.: małopolskie

O hotelu

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu to najstarszy istniejący klasztor w Polsce, ma prawie 1000 – letnią historię. Mieszka tu największa w Polsce benedyktyńska wspólnota, której rytm dnia wciąż wyznacza Liturgia Godzin a życie oparte jest na Regule św. Benedykta liczącej 1500 lat.

Tyniec terytorialnie od 1973 r. znajduje się w Krakowie, oddalony jest 12 km. od jego centrum, położony na prawym brzegu Wisły, na południowy zachód od centrum miasta. Samo Opactwo Benedyktynów usytuowane jest na brzegu Wisły na wapiennym wzniesieniu.


Na terenie klasztoru działa Dom Gości, gdzie uczestnicząc w rytmie porządku dnia klasztornego można poczuć atmosferę średniowiecznego claustrum i co wieczór usłyszeć, jak rozbrzmiewa przepiękny chorał gregoriański czy kościelne organy. W podziemiach oraz na parterze budynku dawnej biblioteki znajduje się muzeum, które prezentuje zabytki związane z przeszłością klasztoru. Każdego dnia czeka przewodnik, który oprowadza po krużgankach oraz opowiada o benedyktyńskiej historii i tradycji.

Dom Gości składa się z dwóch części: tzw. Wielkiej Ruiny oraz Opatówki.
Wielka Ruina jest to południowe skrzydło opactwa, dawna biblioteka, stanowiła ostatni etap odbudowy klasztoru oddany w 2008 r. Na pierwszym piętrze znajdują się sale reprezentacyjne i wyżej na dwóch piętrach pokoje dla Gości.

Opatówka to starszy budynek, umiejscowiony w północnej części opactwa. Na parterze budynku znajduje się niewielka kaplica, która jest dostępna dla Gości, dalej wychodząc na piętra po skrzypiących schodach można dojść do pokoi gościnnych. Z Opatówki znajduje się również bezpośrednie przejście do kościoła.
Z okien pokoi rozprzestrzenia się malowniczy widok na zakole rzeki, tynieckie wzgórza pokryte malowniczą mozaiką lasów i łąk, a także na klasztorny ogród oraz dziedziniec.

Klasztor otwarty jest dla wszystkich, zarówno pielgrzymów pragnących czerpać z duchowości benedyktyńskiej, jak i turystów, zainteresowanych historią i pięknem miejsca.