Podróż winnym szlakiem - fotorelacja
Chociaż Polska w pierwszej chwili wcale nie kojarzy się z winami, to jednak mamy się czym pochwalić. Do dziś winna tradycja jest kontynuowana w wielu staropolskich pałacach, zamkach i dworach, a na bazie tego trunku powstaje mnóstwo całkiem współczesnych atrakcji.
W dniach 12-15 września 2016r. zabytkowe obiekty, należące do programu Heritage Hotels Poland – Dwór Chotynia w Sobolewie, Hotel Alter w Lublinie, Dwór Kombornia w Komborni oraz Hotel Polski w Krakowie – odkryły przed odwiedzającymi swoje winiarskie tajemnice.
Wino w tradycyjnej postaci
Magię wina można poznać przede wszystkim przez degustację. Wiedza na jej temat jest złożona i wymaga dużej wrażliwości zmysłów. Tym bardziej cenne jest bogate doświadczenie sommelierów, którzy zgłębili jej tajniki. Wizyta w zabytkowych obiektach była doskonałą okazją do zapoznania się ze sztuką sommelierską i skosztowania najlepszych trunków. Win z różnych szczepów, o bogatym aromacie, a także idealnie dobranych do nich dań, takich jak pasztet z dziczyzny z konfiturą cebulową, czy makaron z polskimi ślimakami, można było spróbować w starej lubelskiej kamienicy, należącej do Hotelu Alter. Budynek obejmuje dwudzielną kamienicę z XVI wieku, z głębokim przednim traktem, którą około 1830 roku przekształcono i połączono z sąsiednią nową kamienicą dwutraktową. Dziś na starym mieście w Lublinie nie słychać już dawnego gwaru rozmów przekupek i turkotu wozów po kocich łbach. Mimo tego w murach dawnej kamienicy mieszczańskiej nadal mieszka duch historii i unosi się aromat wina. Równie imponującymi zbiorami szczycił się Kraków, a w nim Hotel Polski położony w samym sercu miasta. Obiekt, znajdujący się w obrębie murów obronnych, to kamienica wpisana do rejestru zabytków. Wszyscy odwiedzający obiekt prócz odnalezienia śladów dawnych wieków m.in. zabytkowych XVI wiecznych belek, fresków i terakot mogli podziwiać okazałe zbiory win z różnych zakątków świata w hotelowym sklepie z winami oraz skosztować rozmaitych szczepów.
Hotel Alter
https://heritagehotels.pl/wydarzenia-2/1212-podroz-winnym-szlakiem-fotorelacja.html#sigFreeIde43b804131
Hotel Polski
https://heritagehotels.pl/wydarzenia-2/1212-podroz-winnym-szlakiem-fotorelacja.html#sigFreeIdd6a07ec83e
Winne pamiątki
Wieloma pamiątkami szlachetnych trunków może pochwalić się niewątpliwie Dwór Chotynia. Obiekt, którego historia sięga 1508 roku, dzisiaj jest hotelem posiadającym własne Muzeum Wina i hotelową piwniczkę. Jarosław Cybulski – koneser i kolekcjoner win w ciągu 20 lat zgromadził ponad tysiąc starych korkociągów oraz kilkadziesiąt eksponatów związanych z winiarstwem, m.in. korkownice, prasy, koszyczki na wino, karafki, testery sommelierskie do wina, stare butelki i etykiety.
Przedmioty sprowadzone z różnych krajów winiarskich i zgromadzone podczas licznych podróży hotelowi goście mogli oglądać w Muzeum Wina w Dworze Chotynia w Sobolewie. 12 września dziennikarze uczestniczyli również w warsztatach winiarskich połączonych z degustacją wina.
Dwór Chotynia
https://heritagehotels.pl/wydarzenia-2/1212-podroz-winnym-szlakiem-fotorelacja.html#sigFreeId6c26a3560e
Coś dla duszy i dla ciała
Owoce winorośli wyśmienicie sprawdzają się także w SPA. – Relaksujący i odprężający masaż winny jest wykonywany na bazie oleju z pestek winogron, z wysoką zawartością witaminy E i lecytyny. Przeciwutleniacze zawarte w oleju chronią lipidy naskórka przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Witamina E opóźnia procesy starzenia, pozytywnie, wpływając na funkcje ochronne skóry – mówi kierowniczka SPA & Wellness Dworu Kombornia. Oprócz masaży na hotelowych gości czekały także degustacje w Salonie Win Karpackich w zabytkowych piwnicach zespołu dworskiego. Niegdyś, leżące przy trakcie węgierskim, piwnice dworskie w Komborni pełne były nie tylko węgierskiego wina. Historyczne przekazy świadczą o zaangażowaniu dawnych właścicieli Komborni w budowę samego traktu, dzięki któremu wina od południowych sąsiadów trafiały na stoły polskich królów i szlachty. Aby wino mogło być zaprezentowane w Salonie Win Karpackich, musi pochodzić z regionów położonych na obszarze Karpat. Dzięki temu odwiedzający Salon goście mogli odbyć etnologiczną podroż, degustując charakterystyczne dla danego regionu wina, w tym także polskie wina z Podkarpacia.
Dwór Kombornia
https://heritagehotels.pl/wydarzenia-2/1212-podroz-winnym-szlakiem-fotorelacja.html#sigFreeId85f44bf3df
Autorką zdjęć jest Pani Weronika Jarząbek.